Logo Heilige Thomas

Vicaris Van Deelen stelt zich voor

Vicaris Van Deelen stelt zich voor

Per 1 oktober 2025 heeft de bisschop mij benoemd als administrator van de parochie H. Thomas. Een administrator is een ‘tijdelijk waarnemend pastoor-op-afstand’ en wordt benoemd wanneer er geen vaste pastoor aangesteld kan worden. Dat is helaas het geval in de H. Thomasparochie.

Ik wil mij graag aan u voorstellen. Ik ben geboren in 1951 in Den Haag. Aan de Hogere Economische School in Rotterdam heb ik Bedrijfseconomie gestudeerd. Ik heb ruim tien jaar in het Midden-Oosten gewerkt bij een van de grote bouwondernemingen, waar ik Hoofd Personeelszaken ben geworden. Na terugkeer in Nederland ben ik, na een aantal jaren van nadenken, gesprekken en gebed, begonnen met de studie theologie aan het seminarie Bovendonk. Op 12 december 1998 wijdde Mgr. Van Luyn mij en vier anderen tot priester van het bisdom Rotterdam. Na een eerste benoeming in Leidschendam ben ik in 2004 in de Bonifatiusparochie van Rijswijk benoemd. Daar was ik pastoor tot de datum van mijn pensioengerechtigde leeftijd in 2017.

Ik wilde het toen wat rustiger aan gaan doen, maar de bisschop vroeg of ik voor één dag in de week zijn regiovicaris ‘Den Haag’ wilde worden. Dat omvat de noordelijke helft van ons bisdom. Toen begin 2020 de toenmalige vicaris-generaal vertrok vroeg de bisschop mij voor die functie. Enerzijds is dat heel eervol, anderzijds een grote verantwoordelijkheid. Als vicaris-generaal ben ik al in diverse parochies als administrator benoemd geweest. De laatste was de parochie Maria Sterre der Zee in Den Haag noord. Mijn benoeming daar eindigde op 1 oktober en aansluitend begon ik in de Thomasparochie.

Wat kunt u van mij als administrator verwachten? Een administrator is voorzitter van het parochiebestuur en hij begeleidt zo goed mogelijk het pastoraal team. Het is een taak naast al mijn andere taken als vicaris-generaal. Dat betekent dat ik beperkt beschikbaar kan zijn voor de parochie. Ik woon in Den Haag en dat betekent ook dat ik letterlijk ‘op afstand’ ben. Ik ga proberen om op één vaste dag in de week in de parochie aanwezig te zijn, waarschijnlijk op woensdag. Maar het is duidelijk dat ik daarbuiten niet op afroep zomaar aanwezig kan zijn of kan komen.

Binnen mijn beperkte mogelijkheden zal ik zo goed mogelijk proberen de parochie van dienst te zijn. Vanaf het weekend 18/19 oktober ben ik vrijwel elke zondag, op hoogfeesten en enkele malen per maand op zaterdag, beschikbaar voor de viering van de eucharistie. Vieringen op weekdagen zijn voor mij heel lastig; wij moeten daar nog goed naar kijken. Ook andere pastorale activiteiten moeten nog bezien worden.

Zoals u in de brief van het bisdom van 1 juli hebt kunnen lezen, “hoopt de bisschop vóór eind 2026 nadere besluiten te kunnen nemen over de permanente invulling van het pastoraat in de H. Thomasparochie. Hierbij wordt specifiek gekeken naar pastorale samenwerking met parochies in de omgeving. Dit betekent niet een fusie van parochies, maar wel een beoogd samengaan in teamverband van pastorale beroepskrachten in een groter gebied.”

Dit zal voor mij in het komende jaar een speerpunt zijn. De drievoudige zending van de kerk in de Thomasparochie – leren, vieren, dienen – moet immers zo goed gewaarborgd worden. Een administrator is slechts een tijdelijke ‘oplossing’ op afstand. Dat maakt het ook tot speerpunt voor u, parochie en parochianen, nu er geen permanente opvolging voor pastoor Visser beschikbaar is en zal zijn. Wij zullen er samen aan moeten werken en waar nodig maatregelen nemen.

Zo gaan wij samen op weg. Ik aanvaard van harte en met vertrouwen mijn taak als administrator. Ik zie uit naar een prettige en vruchtbare samenwerking.

Vicaris A.J. van Deelen